Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna www.wadytwarzoczaszki.fora.pl
Zespoły wad wrodzonych twarzy i czaszki
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Zagrożenia w ciąży

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Czytelnia Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Zagrożenia w ciąży
Autor Wiadomość
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post Zagrożenia w ciąży
Pijane dzieci pijanych matek
2010-03-26 07:14:59 , Aktualizacja 2010-03-26 07:45:38

Cytat:
Jest fatalnie - spośród kobiet pijących w ciąży w ciągu ostatniego roku prawie co druga sięgała po piwo (49 proc.), 51 proc. piło wino, 14 proc. napoje spirytusowe. Abstynencję alkoholową w tym czasie zadeklarowało 50 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym (najczęściej były to kobiety w wieku 29-34 lata).
To wyniki ostatnich badań Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W pierwszej trójce niechlubnego rankingu znalazły się pijące ciężarne z województw śląskiego (17,7), wielkopolskiego (17,6 proc.) oraz małopolskiego (17,1 proc.). Najmniej przyszłych matek pije w województwach opolskim (8,1 proc.) i kujawsko-pomorskim (8,2 proc.).

- W tej chwili walczymy o życie dziecka z zespołem poalkoholowym, którego matka także paliła, bo to często idzie w parze. Dziecko ma pełne objawy zespołu ponikotynowego i poalkoholowego z typowym wyglądem buzi. Takie dzieci mają też objawy neurologiczne, bez przerwy krzyczą, są niespokojne, spocone, one potrzebują alkoholu i nikotyny - stwierdziła podczas omawiania wyników badań prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

Ofiary pijących matek, czyli dzieci, rodzą się z tzw. alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Deformacje widać gołym okiem. FAS to nie tylko wady układu nerwowego, mała waga urodzeniowa, ale też deformacje fizyczne. Jego objawy to m.in. małożuchwie, płaska, środkowa część twarzoczaszki, zmarszczka kącika oka, małe, szeroko rozstawione oczy, cienka górna warga.

Z badań wynika, że w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu, aż 8 proc. kobiet wypijało ponad cztery standardowe porcje etanolu przy jednej okazji. Dwa do czterech razy w miesiącu piło niemal 23 proc. ciężarnych. Odzwierciedleniem stanu zdrowia matek jest kondycja noworodków. Częściej niż co szósta kobieta doświadczyła w ciąży różnych komplikacji. 12 proc. z badanej grupy miało za sobą poronienia, a 19 proc. z tej grupy poroniło częściej niż raz.

Przy okazji badań wyszły na jaw fatalne nawyki i stan zdrowia Polek. 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym ma niedowagę, a około 30 proc. pali tytoń. Na dodatek prawie co piąta badana kobieta w ciąży wypalała w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej 20 paczek papierosów miesięcznie, a więc paliła prawie paczkę papierosów dziennie. To właśnie w tej grupie matek doszło do największej liczby porodów przedwczesnych. Wyniki ankiet pokazały, że kobiety, które paliły najwięcej, miały dwukrotnie częściej przedwczesny poród. Aż 6 proc. dzieci palaczek miało wagę poniżej normy.

Nawet troje dzieci na każde 1000 urodzeń żywych w Polsce może być dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym (FAS). W Polsce rodzi się rocznie 300 000 dzieci, a więc 0,3 proc. to 900 dzieci z FAS. To więcej niż dzieci rodzących się z zespołem Dow-na (1 na 700 urodzeń). Dziesięć razy więcej dzieci ma rozmaite zaburzenia rozwojowe spowodowane alkoholem klasyfikowane jako FAE (Fetal Alcohol Effects - efekt poalkoholowy, w którym nie występują wszystkie objawy FAS). Także występowanie wad wrodzonych takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, zespół Downa, rozszczep wargi i podniebienia jest w Polsce wyższe niż w innych krajach UE.

Co dalej? Tworzy się zaklęty krąg - aż 60 proc. osób z alkoholowym zespołem płodowym w dojrzałym wieku popada w konflikt z prawem. Wiele sięga po alkohol i narkotyki, nie są w stanie utrzymać się na dłużej w jednym miejscu pracy, zmieniają życiowych partnerów, a w końcu pozostają sami, bezrobotni, bywa, że bezdomni. Córki matek z FAS rodzą dzieci z FAS.

Badania dowiodły też, że piciu alkoholu w ciąży sprzyja... wyższe wykształcenie przyszłej matki oraz to, że mieszka w aglomeracji - najwięcej piją ciężarne z dużych miast, powyżej 100 tys. mieszkańców. Częściej abstynencję zachowują mieszkanki wsi oraz kobiety z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym i średnim.


Agata Pustułka


źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2010-04-08 Zobacz profil autora
franio
Administrator
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 516
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

Post
Gdzieś niedawno przeczytałem, albo widziałem w telewizji, że to, co uważa się za "typowo anglosaskie rysy twarzy" to po prostu łagodna odmiana FAS, spowodowana powszechnym w Wielkiej Brytanii piciem wina do obiadu, co czynią tam nagminnie również kobiety w ciąży Smile


Post został pochwalony 0 razy
2010-04-08 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Co dziesiąta Polka zapaliła w ciąży
2010-03-24 19:02
Cytat:
Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat.

Wyniki badania wskazują, że kiedykolwiek w życiu paliło 50 proc. kobiet; w ciągu ostatnich dwóch lat paliło 36 proc. z nich, a prawie co piąta (18 proc.) wypaliła w ostatnich dwóch latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62 proc. palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży.

17 proc. kobiet zerwało z nałogiem w pierwszym trymestrze ciąży, a dodatkowe 10 proc. w drugim i trzecim trymestrze. 11 proc. kobiet kontynuowało palenie w czasie ciąży. Spośród palących 44 proc. ma wykształcenie podstawowe, 34 proc. - średnie, 36 proc. - wyższe.

Abstynencję alkoholową w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 50 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym. Spośród kobiet pijących w ciągu ostatniego roku, prawie co druga sięgała po piwo (49 proc.), 51 proc. piło wino, 14 proc. napoje spirytusowe.
Około 14 proc. wszystkich badanych i aż 29 proc. kobiet pijących alkohol w ciągu ostatniego roku piło go także, gdy były w ciąży (najczęściej były to kobiety w wieku 29-34 lata).

Używanie narkotyków choć raz w życiu zadeklarowało 4 proc. badanych kobiet, co setna przyznawała, że brała je także w ciąży. Najczęściej stosowane były przetwory konopi (marihuana lub haszysz) oraz amfetamina.

Tendencję spadkową odnotowano w przypadku stosowania przez ciężarne leków uspokajających i nasennych. W 2009 r. tego rodzaju środki zapisane przez lekarza stosowało 7,5 proc. badanych (w 2006 r. - 17 proc.), leki bez zalecenia lekarza przyjmowało 2,7 proc. kobiet (w 2006 r. - 6 proc.).

Lekarze alarmują: dla dziecka to tragiczne

Tymczasem - jak podkreślają eksperci - skutki picia, palenia czy stosowania środków psychoaktywnych w ciąży mogą być dla dziecka tragiczne w skutkach. 11 proc. palących kobiet lub tych, które w ciąży piły alkohol, rodzi wcześniaki; dzieci palących kobiet dwukrotnie częściej rodzą się z niedowagą (12 proc.); picie alkoholu u 12 proc. kobiet prowadzi do komplikacji w przebiegu ciąży; 20 proc. dzieci pijących kobiet ma nieprawidłową długość ciała; 10 proc. tych dzieci ma niższą punktację w skali Apgar; a 16 proc. wady wrodzone.

- Są to objawy na życzenie kobiety - podkreśla prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii i dodaje, że każda ilość alkoholu podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

- W tej chwili walczymy o życie dziecka z zespołem poalkoholowym, którego matka także paliła, bo to często idzie w parze. Dziecko ma pełne objawy zespołu ponikotynowego i poalkoholowego z typowym wyglądem buzi. My widzimy te stygmaty: bardzo charakterystyczne usta bez czerwieni wargowej, spłaszczona rynienka podnoskowa. Takie dzieci mają też objawy neurologiczne, bez przerwy krzyczą, są niespokojne, spocone, one potrzebują alkoholu i nikotyny - powiedziała Dobrzańska.

- Te dzieci wymagają zarówno skomplikowanej aparatury medycznej, jak i podejścia farmakologicznego - dodała.

Prof. Andrzej Poręba z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślał, że jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów to sam początek ciąży; często kobieta nie wie jeszcze o swoim stanie, a pali papierosy lub pije alkohol. - A to jest moment, kiedy tworzą się struktury narządów płodu - do ósmego, dziewiątego tygodnia - powiedział. - My, jako społeczeństwo, widząc kobietę w ciąży, która pali, która pije alkohol, powinniśmy natychmiast reagować - podkreślił.

Minister Kopacz się wstydzi

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że dzięki zdiagnozowaniu problemu łatwiej będzie dotrzeć do kobiet i opracowywać programy profilaktyczne. Dodała, że matkom w sposób czytelny należy przekazać wiedzę o tym, jak bardzo wpływają swoim zachowaniem na wagę urodzeniową dziecka, na jego system odpornościowy; jak bardzo od nich zależy, czy dziecko będzie niskie czy wysokie, czy będzie częściej chorowało na drogi oddechowe czy też nie.

- Mnie jest wstyd - ja też jestem kobietą palącą, ale do jednego muszę się przyznać - wtedy, kiedy byłam w ciąży i potem, kiedy karmiłam - a długo karmiłam swoje dziecko - nie paliłam - podkreśliła Kopacz.


żródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2010-04-08 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin